adampala.pl

Złamanie osteoporotyczne

 

 

Osteoporoza jest to choroba metaboliczna całego układu kostnego, która prowadzi do zmniejszenia masy kości i osłabienia jej właściwości mechanicznych co przejawia się zwiększonym ryzykiem złamań.

 

Miejsca najczęstszych złamań to kręgosłup, biodro (koniec bliższy kości udowej) oraz nadgarstek (koniec dalszy kości promieniowej).

 

Złamania osteoporotyczne kręgusłupa mogą przebiegać w 2 postaciach.patek philippe replica panerai replica

 

W pierwszej na przebiegu lat trzony wielu kręgów (najczęściej piersiowych) ulegają stopniowym złamaniom co powoduje przewlekłe dolegliwości bólowe i prowadzi do stopniowego obniżania się kręgów, deformacji sylwetki i zmiany kształtu klatki piersiowej.

 

W drugiej postaci dolegliwości bólowe, na tle złamania, powstają nagle, często w wyniku błahego urazu (podniesienie ciężkiego przedmiotu, nagły skręt tułowia) są bardzo silne i uniemożliwiają chodzenie lub stanie.

 

Typowe leczenie złamań osteoporotycznych kręgosłupa polega na stosowaniu

·    leków przeciwbólowych,

·    gorsetów ortopedycznych

·    oraz szybkiej rehabilitacji ruchowej.

 

Jednakże w znaczącym odsetku złamań leczenie to nie pomaga a przewlekłe replique rolex dolegliwości bólowe ograniczają wykonywanie codziennych czynności życiowych. W tym przypadku jedną z opcji leczenia jest vertebroplastyka lub kyfoplastyka .

 

 

 Adam Pala

Obrazy do artykułu:
adampala.pl