adampala.pl

Skręcenie kręgosłupa szyjnego

 

Skręcenie kręgosłupa szyjnego – najczęściej występuje w wyniku urazu pośredniego np. w wyniku gwałtownego zahamowania lub przyspieszenia. Dochodzi wtedy do niekontrolowanego ruchu głowy do przodu lub tyłu w obrębie kręgosłupa szyjnego. Ruch ten przekracza normalny zakres ruchomości w stawach i prowadzi do uszkodzenia torebek stawowych i więzadeł.

 

Objawy mogą ujawnić się bezpośrednio po urazie, ale często występują kilka godzin lub nawet dni po zdarzeniu, do objawów tych należy ból głowy, karku, barków oraz kończyn górnych.

 

Standardowe badanie lekarskie uzupełnione jest badaniem dodatkowym takim jak zdjęcia RTG kręgosłupa w 2 projekcjach. Czasami konieczne jest uzupełnienie badania o dodatkowe zdjęcia RTG tzw. czynnościowe – w pełnym zgięciu i wyproście. Inne badania dodatkowe konieczne są rzadziej.

 

Leczenie jest z reguły zachowawcze i polega na zastosowaniu czasowego unieruchomienia (kołnierz szyjny), zimnych kompresów i wcierania żeli przeciwbólowych. W przypadku replique breitling utrzymywania się dolegliwości należy zrezygnować z kołnierza szyjnego i zastosować fizykoterapię oraz ciepłe kompresy.

 

 Adam Pala