adampala.pl

Dyskopatia

Dyskopatia jest to szerokie określenie opisujące dolegliwości bólowe szyi lub dolnej części pleców związane z początkowym stadium choroby zwyrodnieniowej dysku.

 

Przez wiele lat uważano, że ze względu na brak zakończeń nerwowych w dysku nie może on powodować dolegliwości bólowych.

Nowsze badania wskazują jednak, że podczas procesu zwyrodnienia czyli rozpadu dysku, wydzielają się substancje mogące replique panerai drażnić zakończenia nerwowe w okolicznych więzadłach lub kościach i tym samym wywoływać dolegliwości bólowe.

 

Ból ma często charakter przejściowy obejmuje on swoim zasięgiem okolicę krzyżowo-lędźwiową (dyskopatia lędźwiowa) lub karku (dyskopatia szyjna) i rzadziej promieniuje do kończyn. Istotne jest, że nie towarzyszą mu zaburzenia czucia i osłabienie siły mięśniowej.

 

W badaniach dodatkowych, które wykonuje się jedynie w przypadku długotrwałego nieustępowania dolegliwości, praktycznie tylko w rezonansie magnetycznym można wykryć rozpoczynające się zmiany degeneracyjne dysku.

 

Leczenie z reguły zaczyna się od leczenia nieoperacyjnego czyli leków przeciwbólowych (NLPZ), miejscowego przykładania zimnych lub ciepłych kompresów, wcierania maści lub żeli przeciwbólowych, odpoczynku i zabiegów fizykoterapii, akupunktury czy masażu.

Leczenie operacyjne konieczne jest tylko w wyjątkowych przypadkach. Najczęściej wykonywane procedury to: -    blokada nadoponowa (BNO) -    nukleoplastyka

Wymienione wyżej procedury mają swoje zalety i wady, a co najważniejsze wskazania medyczne. Oznacza to, że sposób leczenia musi być ściśle dobrany do schorzenia pacjenta a nie jego życzeń.

 

 

 Adam Pala