
- Znajdujesz się tutaj
- Części ciała
- Kręgosłup
- Schorzenia
Niestabilność zwyrodnieniowa kręgosłupa
WSTĘP
Niestabilność kręgosłupa jest to nadmierna, patologiczna ruchomość pomiędzy sąsiadującymi kręgami. Jest ona wynikiem zwyrodnienia dysku i zaburzenia mechaniki i balansu więzadłowego segmentów kręgosłupa.
OBJAWY
Dolegliwości bólowe pleców wywołane niestabilnością mają najczęściej charakter przejściowy i nasilają się podczas wysiłku fizycznego, jednak zasadniczo trudno odróżnić je od dolegliwości wywołanych zwyrodnieniem dysku, a w praktyce dolegliwości nakładają się.
BADANIE
W diagnostyce pomocne są badania dodatkowe a w szczególności zdjęcia RTG czynnościowe (wykonane w pozycji zgięcia i przeprostu tułowia), rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa.
LECZENIE
Niestabilność kręgosłupa spowodowaną obniżeniem wysokości dysku należy w pierwszym rzędzie leczyć nieoperacyjnie. W szczególności wskazane są intensywne ćwiczenia wzmacniające tzw. gorset mięśniowy tułowia. Należy podkreślić, że silna motywacja i regularne ćwiczenia mogą uwolnić chorego od dolegliwości bólowych na wiele lat.
W przypadku niepowodzenia leczenia zachowawczego dostępne są metody replique iwc operacyjne. W zależności od stopnia nasilenia oraz schorzeń towarzyszących wykonuje się:
- stabilizację międzykolczystą tzw. dynamiczną
- stabilizację (spondylodezę) międzytrzonową
Każda z tych procedur ma swoje zalety i wady, a co najważniejsze wskazania medyczne. Oznacza to, że sposób leczenia musi być ściśle dobrany do schorzenia pacjenta a nie jego życzeń.

