adampala.pl

Blokada nadoponowa

Definicja

Blokada nadoponowa jest to podanie silnego leku przeciwzapalnego (kortykosteroidu) do kanału kręgowego ponad workiem oponowym, w którym znajduje się rdzeń i korzenie nerwowe.

Działanie blokady polega na miejscowym ograniczeniu stanu zapalnego, zmniejszeniu obrzęku a tym samym zmniejszeniu dolegliwości bólowych. Zaletą blokady jest możliwość podania leku przeciwzapalnego, a jest nim steroid, w stężeniu większym niż byłoby to możliwe po podaniu doustnym lub dożylnym. Unika się w ten sposób wielu niepożądanych działań ubocznych.

 

Procedura

Prawidłowo wykonana blokada nadoponowa zależy w dużej mierze od dobrej współpracy pacjenta.

 

Blokada może być wykonana w pozycji siedzącej lub leżącej.Rozpoczyna się od ustalenia odpowiedniego poziomu kręgosłupa i umycia tej okolicy specjalnymi środkami dezynfekującymi. Następnie skóra zostaje znieczulona zastrzykiem podskórnym. Po około 1-2 minutach specjalna igła (kateter) zostaje powoli wprowadzona w okolicę nad workiem oponowym. Czynność ta jakkolwiek niebolesna może być nieprzyjemna.

W trakcie wprowadzania specjalnej igły oczekuje się od pacjenta aby nie ruszał się i informował o wszystkich dolegliwościach bólowych szczególnie w nogach. Dzięki temu lekarz może zorientować się czy koniec igły znajduje się w odpowiednim miejscu aby bezpiecznie podać lek. Usunięcie igły oraz założenie opatrunku kończy procedurę.

 

Pacjent proszony jest o unikanie chodzenia przez około godzinę. Po tym czasie, jeżeli nie występują dodatkowe dolegliwości, może być zwolniony do domu. Nie zaleca się w tym dniu prowadzenia samochodu, picia alkoholu i palenia papierosów.

 

W niektórych przypadkach ze względu na warunki miejscowe (duże zmiany zwyrodnieniowe, anomalie anatomiczne) lub brak współpracy pacjenta lekarz może przerwać procedurę wprowadzania igły i odstąpić od podania leku.

 

Ryzyko i niepożądane następstwa

 

Jakkolwiek blokada nadoponowa jest bardzo bezpieczną procedurą medyczną to należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia niepożądanych następstw jak w przypadku każdej procedury medycznej.

Powikłania dzieli się na ogólne (dotyczące całego organizmu) i miejscowe (dotyczące okolicy podania leku).

 

Powikłania ogólne:

-         reakcje alergiczne na zastosowane środki medyczne,

-         zaburzenia rytmu serca, nagłe zatrzymanie krążenia,

-         drgawki, padaczka,

-         śmierć.

 

Powikłania miejscowe:

-         uszkodzenie nerwów – ból, zaburzenia czucia i funkcji kończyny,

-         przebicie worka oponowego i wyciek płynu rdzeniowego – bóle głowy,

-         powstanie krwiaka, który może uciskać rdzeń kręgowy lub korzenie nerwowe - ból, zaburzenia czucia copie montre i funkcji kończyny,

-         zapalenie skóry w miejscu wprowadzenia igły – ból, zaczerwienienie, obrzęk,

-         infekcja – ból, gorączka, złe samopoczucie,

-         podanie leku na nieodpowiednim poziomie,

-         utrzymujące się dolegliwości bólowe – brak poprawy,

-         utrzymujące się ograniczenie funkcji.

 

Przygotowanie

Celem zmniejszenia ryzyka wystąpienia powikłań warto przygotować się do rozmowy z twoim lekarzem, który będzie wykonywał blokadę nadoponową.

Co powinien wiedzieć Twój lekarz przed zabiegiem?

 

1.         Czy przyjmujesz jakiekolwiek leki a w szczególności leki rozrzedzające krew – np. aspiryna, warfaryna, clexane lub podobne.

Niektóre leki mogą wchodzić w reakcję z lekiem podanym w blokadzie. Leki rozrzedzające krew mogą powodować wystąpienie krwotoku lub dużych krwiaków.

 

2.         Czy jesteś uczulony (masz alergię) na lekarstwa, plastry, jod lub latex.