adampala.pl

Stabilizacja (spondylodeza) międzytrzonowa

 

Stabilizacja (spondylodeza) międzytrzonowa jest to usztywnienie dwóch sąsiadujących kręgów.

 

Operacja polega na usunięciu dysku i wprowadzenie w jego miejsce przeszczepu kości lub implantu, oraz dodatkowej stabilizacji śrubami i prętami.

 

Zabieg ten wykonuje się z powodu:

  • niestabilności kręgosłupa,
  • kręgozmyku,
  • stenozy,
  • złamania,
  • lub skoliozy.

 

Po przyjęciu na oddział pacjent zostaje przebadany przez anestezjologa (lekarz, który jest odpowiedzialny za bezpieczne znieczulenie pacjenta) oraz ortopedę.

 

Operację wykonuje się najczęściej w znieczuleniu ogólnym i ułożeniu na brzuchu, na specjalnej ramie.

Czas operacji wynosi zwykle od 1 do 3 godzin. W trakcie zabiegu ortopeda otwiera kanał kręgowy usuwając elementy kości i tkanek miękkich. Następnie wycina krążek międzykręgowy a w jego miejsce wprowadza przeszczepy kości lub implant, który wspomaga zrost kości. Jeśli konieczne, celem uzyskania lepszych warunków zrostu zakłada często śruby i pręty.

 

Po zabiegu pacjent przewieziony jest do „sali wybudzeń”. Gdy jego stan jest stabilny decyzją lekarza zostaje przekazany na oddział z odpowiednimi zaleceniami.

 

Na oddziale pacjent objęty jest troskliwą opieką pielęgniarską i otrzymuje odpowiednią terapię przeciwbólową.

 

Dzień po zabiegu rehabilitanci rozpoczynają z pacjentem ćwiczenia usprawniające i wstawanie z łóżka. Wraz z ustępującymi bólami zwiększa się zakres ćwiczeń i spacerów, a pacjent staje się bardziej samodzielny.

Dalsza rehabilitacja prowadzona jest w warunkach domowych i polega na kontynuacji wyuczonych ćwiczeń i schematów przez dalszych 6-12 tygodni

 

 
Obrazy do artykułu:
adampala.pl