adampala.pl

Nukleoplastyka

 

 

Nukleoplastyka jest to zmniejszenie objętości jądra miażdżystego dysku za pomocą lasera lub elektro-koblacji.

 

Nukleoplastykę wykonuje się w przypadku wypukliny dysku. Do zabiegu pacjenci kwalifikowani są na podstawie wywiadu,badania ortopedycznego i rezonansu magnetycznego.

 

Procedura

Prawidłowo wykonana nukleoplastyka zależy w dużej mierze od dobrej współpracy pacjenta.

 

Nukleoplastyka wykonywana jest w pozycji leżącej na brzuchu lub boku. Rozpoczyna się od ustalenia odpowiedniego poziomu kręgosłupa pod kontrolą monitora rentgenowskiego.

 

Następnie skóra zostaje znieczulona zastrzykiem podskórnym. Po około minucie specjalna igła (kateter) zostaje powoli wprowadzona do dysku. Czynność ta jakkolwiek niebolesna może być nieprzyjemna.

 

W trakcie wprowadzania specjalnej igły oczekuje się od pacjenta aby nie wykonywał gwałtownych ruchów i informował o wszystkich dolegliwościach bólowych -  szczególnie tych promieniujących do nóg. Dzięki temu ortopeda może zorientować się czy koniec igły znajduje się we właściwym miejscu.

 

Po potwierdzeniu, na monitorze rentgenowskim, prawidłowego położenia końca igły rozpoczyna się procedurę „odparowania” dysku, która jest dla pacjenta całkowicie niebolesna.

 

Usunięcie igły oraz założenie opatrunku kończy procedurę.

 

 

Pacjent proszony jest o unikanie chodzenia przez około 5 godzin. Po tym czasie, jeżeli nie występują dodatkowe dolegliwości, może być zwolniony do domu. Nie zaleca się w tym dniu prowadzenia samochodu, picia alkoholu i palenia papierosów.

 

 

W niektórych przypadkach ze względu na warunki miejscowe (duże zmiany zwyrodnieniowe, anomalie anatomiczne) lub brak współpracy pacjenta lekarz może przerwać procedurę wprowadzania igły i odstąpić od zabiegu.

 

Jakkolwiek nukleoplastyka jest bezpieczną procedurą medyczną to należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia niepożądanych następstw jak w przypadku każdej procedury medycznej.