adampala.pl

Stabilizacja międzykolczysta (dynamiczna, międzywyrostkowa)

 

Stabilizacja międzykolczysta jest to małoinwazyjny zabieg polegający na stabilizacji dwóch sąsiadujących kręgów (tzw. segmentu) za pomocą implantu (spacera) założonego pomiędzy wyrostki kolczyste sąsiadujących kręgów lędźwiowych.

 

Dzięki temu przywraca się pewną stabilność i poprawę rozłożenia obciążeń pomiędzy kręgami.

 

Operację wykonuje się na bloku operacyjnym. Pacjent znieczulony jest ogólnie i ułożony na brzuchu. Po ustaleniu pod kontrolą monitora RTG właściwego poziomu z minimalnego cięcia odsłania się właściwe wyrostki kolczyste i po przygotowaniu odpowiedniej loży zakłada się ściśle dopasowany implant. Zabieg kończy kontrola stabilności implantu i założenie szwów.

 

Praktycznie nie ma przeszkód aby pacjent jeszcze tego samego dnia lub na drugi dzień opuścił oddział.

 

Obecnie na rynku istnieje cała gama implantów międzykolczystych. Różnią się one między sobą przede wszystkim ceną, a także materiałem z którego są wytworzone (tytan, włókna węglowe, sylikon) i sposobem mocowania do wyrostków kolczystych.

 

W niektórych przypadkach operację stabilizacji dynamicznej łączy się z innymi procedurami np. wycięciem dysku.

 

Jakkolwiek stabilizacja dynamiczna jest bardzo bezpieczną procedurą medyczną to należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia nieporządanych następstw jak w przypadku każdej procedury medycznej najczęstszym z nich jest nawrót dolegliwości bólowych pomimo prawidłowo założonego implantu.

 

 

Podsumowując stabilizacja dynamiczna jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym dającym dobre wyniki w starannie dobranych przypadkach. Jednakże jest to procedura stosunkowo nowa i jak dotychczas brak jest publikacji potwierdzających dobre wyniki w obserwacjach wieloletnich.