adampala.pl

Vertebroplastyka i Kyfoplastyka

Vertebroplastyka jest to wypełnienie cementem kostnym złamanego trzonu kręgu

 

Kyfoplastyka jest to wypełnienie cementem kostnym złamanego trzonu kręgu po uprzednim rozprężeniu go za pomocą balonika

 

Vertebroplastyka jest to małoinwazyjna metoda stabilizacji osteoporotycznego złamania trzonu kręgu u starszych ludzi. Celem tego leczenia jest uwolnienie pacjenta od dolegliwości bólowych i przywrócenie mu możliwości wykonywania codziennych czynności życiowych.

 

Operacja polega na przezskórnym wprowadzeniu odpowiednio grubej i długiej igły do trzonu kręgu pod kontrolą monitora RTG (na którym ortopeda może kontrolować prawidłowe położenie igły), a następnie podaniu przez tą igłę płynnego cementu kostnego (polymethyl methacrylate), który tężeje po około 20 minutach. W razie potrzeby istnieje możliwość jednoczasowo podania cementu do kilku kręgów. Zabieg wykonuje się często w znieczuleniu miejscowym.

 

Po zabiegu zaleca się kilkugodzinne leżenie i pionizację w  dobie zabiegu.

 

Znacznie rzadziej operację vertebroplastyki wykonuje się z innych powodów np. naczyniaka trzonu kręgu, guzach przerzutowych kręgosłupa.

 

Powikłania vertebroplastyki nie przekraczają 5% i w przeważającej części przemijają z czasem. Najczęstsze to wypłynięcie cementu poza trzon kręgu, złamanie żebra, podrażnienie korzeni nerwowych, przejściowe  rolex replica nasilenie dolegliwości bólowych, gorączka, zator płuc, krwawienie, infekcja i brak poprawy.

 

Uwaga: Operacja vertebroplastyki nie przywraca prawidłowego kształtu kręgu a tylko wzmacnia i breitling replica watches stabilizuje złamany trzon kręgu. Nie każde złamanie osteoporotyczne można leczyć vertebroplastyką!

 

 

 
Obrazy do artykułu:
adampala.pladampala.pladampala.pl